Jak działa krąg kosztowy
EWIDENCJA | Zachwianie równowagi kosztowej może być spowodowane pozostaniem kosztów pod postacią zapasu wyrobów gotowych, półproduktów i produktów w toku na kontach zespołu 5 i 6. MAREK BAROWICZ
Zagadnienie kręgu kosztowego oraz zachowania jego równowagi pojawia się w sytuacji stosowania przez przedsiębiorstwo porównawczego rachunku zysków i strat, uwzględniającego zmianę stanu produktów oraz koszty w układzie rodzajowym, ponoszone w związku ze sprzedażą wytworzonych produktów i determinujące wynik finansowy podmiotu. W skład kręgu kosztowego wchodzą konta:
- 49 „Rozliczenie kosztów",
- zespołu 5 „Koszty według typów działalności i ich rozliczenie",
- zespołu 6 „Produkty i rozliczenia międzyokresowe",
- 70–1 „Koszt sprzedanych wyrobów".
Przedsiębiorstwa wykorzystujące do ewidencji kosztów zarówno konta zespołu 4, jak i 5, w celu właściwego określenia zmiany stanu wyrobów w ramach sporządzanego porównawczego rachunku zysków i strat, we wszystkich sytuacjach „wejścia" lub „wyjścia" tych kosztów z kręgu, powinny pomocniczo prowadzić ewidencję uszczelniającą (uzupełniającą) krąg kosztowy za pośrednictwem kont obrotów wewnętrznych:
- 79–0 „Obroty wewnętrzne" oraz
- 79–1 „Koszty obrotów wewnętrznych".
Konta te służą do ewidencji kosztów wytworzenia produktów przeznaczonych na własne potrzeby podmiotu.
Jeżeli natomiast jednostka stosuje uproszczony rachunek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta